Üvegházakban, ahol eredeti élőhelyéhez (Fülöp- szigetek) hasonlóan állandóan magas a hőmérséklet és a páratartalom,a medinilla három-négy méteres bokorrá terebélyesedhet. Szerényebb, szobai körülmények között nem kell attól tartanunk, hogy kinő a lakásból, de megfelelő gondoskodással évről évre meseszép látvánnyal ajándékoz meg minket. Párásítás és pihentetés a virágzás titka.
Virágzó medinillát (Medinilla magnifica) szinte bármikor kaphatunk, mert speciális körülmények között, hajtással időzítik a virágképződést. A párban álló, bőrszerű levelek elágazásában jelennek meg a hatalmas rózsaszín fellevelekkel takart bimbók. A hajtatással kizökkentik a növényt természetes bioritmusából, ezért lehet, hogy csak egy év kihagyással fog újra virágozni, de akkor a gondos ápolás eredményeként tavasszal heteken keresztül csodálhatjuk a fürtszerű virágzatokat. Elvirágzás után vágjuk le a virágszálakat, hogy gyorsabban fejlődhessen a növény.
A különlegesen nagy bimbóból közel arasznyi virágzat fejlődik, melyet sárga porzók és bíborszínű portokok ékesítenek.
Légbujtással magunk is szaporíthatjuk
Tavasszal az idősebb tövek egyik hosszabb hajtásáról légbujtással nevelhetünk újabb medinillát:
- a hajtást drótkampóval rögzítsük a levélpároknál egy-két kisebb, földdel töltött cserépbe.
- ősszel, amikorra már biztonságosan meggyökeresedett a hajtás, vágjuk el és neveljük tovább a kis növényt.
- két- három évnyi türelmes nevelgetés után biztosan virágozni fog.
A párásítás
Állítsuk a növényt nedves kövek közé vagy nedvszívó agyaggolyókkal teli tálcára, mert ez növeli a levegő nedvességtartalmát. (A barnuló, száraz levélszélek alacsony páratartalomról árulkodnak.)
A medinilla kedveli az ülőfürdőt: hetente langyos vízbe állítva jól teleszívja magát a földje, de figyeljünk, hogy ne maradjon pangó víz a cserépalátétben, mert az a növény pusztulását okozhatja.
A pihentetés
Novembertől februárig keressünk számára egy hűvösebb szobát, ahol nyugodtan telelhet: öntözzük ritkábban, inkább csak párásítsunk körülötte. Hiába várjuk a virágzást, ha a növényt télen is folyamatosan öntözzük, és ezért elmarad a nyugalmi időszak.
Az átültetés és a tápanyagpótlás
A fiatal növényeket évente, az idősebbeket kétévente, tavasszal ültessük át humuszos, tőzeges, laza földkeverékbe. Tavasztól őszig hetente tápoldatozással erősítsük a tövet.
Ha növényünk túl nagyra nőne, tavasszal a fás részekig visszavághatjuk hajtásait.
Végezetül, mutatunk néhány fontosabb adatot a medinilláról:
Hőigény: télen 16-18 °C, nyáron 18-25 °C
Fényigény: perzselő naptól védjük
Vízigény: közepes
Páratartalom: páraigényes, naponta vízzel permetezzük
Ha kedvet kaptál a kertészkedéshez, olvass bele a Bonsai- készítés rejtelmeibe bepillantást engedő cikkünkbe is:
Még több érdekes témáért, ötletekért és tippekért látogass el az Ötletmánia Facebook- oldalára.