A sörkészítés egyszerűbb házilag, mint gondolnánk. A tegnapi posztban írtam arról, hogyan lehet túlélni a másnapot, és feltámadni a harmadik napon. Most azt a témát járjuk körül, hogy hogyan lehetünk másnaposak!
Végül is az első bekezdés némi javításra szorul, ugyanis a házi sörtől kevésbé leszünk másnaposak (ha jól készítjük), mint a mindenféle adalékanyagokat tartalmazó, kommersz söröktől. A sörfőzés nagyon egyszerű, sem előképzettség, sem tudás nem szükséges hozzá!
Sörkészítés házilag – 1. Fertőtlenítés
Az egyik legfontosabb lépés. Alaposan suvickoljunk el minden eszközt, amit használni szeretnénk, és érintkezik a sörrel. Mindenféle kemikáliát, mosószert, és fertőtlenítőszert alaposan öblítsük le, ha lehet, mossuk is át őket újból. Fontos, hogy ne romoljon meg a sörünk, mert akkor minden mehet a kukába!
Sörkészítés házilag – 2. A sörlé elkészítése
A recept Muntons sörsűrítményhez készült, ez pedig most 23 literhez van igazítva, de hogy finomabb ízeket kapjunk, kevesebb, úgy 18-20 litert főzünk le belőle. Ez azért elég lesz pár napig.
Először is állítsuk a konzervet egy lábas vízbe és körülbelül 10 percig melegítsük. Ezután bontsuk fel (vigyázzunk, nehogy megégessük magunkat) és öntsük az erjesztőtartályba.
Sörkészítés házilag – 3. Főerjedés
Ezután rögzítsük a kotyogót és ha van rá mód, a hőmérőt is, a kotyogóba pedig engedjünk vizet.
A sört lehetőleg olyan helyre rakjuk, ahol a hőmérséklet 18 és 25 Celsius fok között van, ez a legideálisabb.
Az élesztőnk 24 órán belül elkezd dolgozni, amit a kotyogó bugyogásából tudunk meg. A kotyogóban minden esetben kell, hogy legyen víz. 5-7 nap után a bugyogás csillapodik. Ezután ismét meg kell mérnünk a sűrűségét. Ezt csak csapos tartállyal tudjuk megtenni.
Ha a sörlé megfelelő mértékben megerjedt, megkezdődhet a palackozás. Általában 1,010 fajsúlypont alá kell erjeszteni.
Sörkészítés házilag – 4. Palackozás, utóerjedés
Az üvegeket mossuk el, ha kell üvegmosó kefével távolítsuk el a nagyobb szennyeződéseket, majd alaposan öblítsük ki őket. Eztán fertőtlenítsük el az üvegeket és minden egyéb szerszámot.
Ha van csap a tartályon, illesszük a csapra a palackozósegédet. A segédet rakjuk az üvegbe és óvatosan, lassan töltsük fel sörrel, úgy, hogy 3-4 centiméternyi szabad hely maradjon az üveg nyakánál. Csap hiányában használjunk fejtőcsövet!
Arra mindkét módszer alkalmazása esetén figyeljünk, hogy a tartály aljáról ne szívjuk fel a leülepedett élesztõt!
A koronázókészülék segítségével erősen rögzítsük a koronazárakat kivéve, ha csatos üveget használunk. Ezután jön a legnehezebb, ugyanis négy hétnyi erjesztés következik.
Sörkészítés házilag – Fogyasztás
A legjobb fázisa az egész sörfogyasztásnak: a sört felállítva hűtsük le, a leülepedett sörélesztőt pedig hagyjuk az alján. Amúgy ezt is meg lehet inni, de kicsit erőteljes az aromája. Ha a sör kicsit zavaros is, ne zavarjon minket, ez általában a házi készítésű söröknél jellegzetes.
Ezután hívjuk meg a haverokat, barátokat egy igazi házisör bulira!
Ti ittatok már házi sört? Van kedvenc sörmárkátok?