Habár a túlzott sófogyasztás rengeteg kárt okozhat egészségünkben, nem mindegy, hogy pontosan milyen sófajták felhasználásával készítjük ételeinket, ugyanis, vannak köztük egészségesebbek is. Nem csak az egészség az egyetlen szempont, amit figyelembe vehetünk, hanem az is, hogy melyik fajta só milyen ételhez illik. A következőkben közelebbről is megismerkedhetünk a különböző sófajtákkal.
Asztali só
Manapság már nem arra a célra használjuk, amire kellene. Ahogy a nevében is benne van: ,,asztali”, úgy eredeti rendeltetése arról szólt, hogy a már kész ételt az ebédlőasztalnál ízesítsük vele. Főzéskor legfeljebb a levesek és a kifőtt tészták vizének ízesítésére használható.
Külső jellemzői:
- apró szemű;
- finomra darált;
- kristályos.
A hőkezelt sót föld alatti sóbányákból hozzák fel, majd csomósodásgátló anyagokat, többek közt kálcium- szilikátot tesznek bele.
Gyakran keverik az asztali sót a konyhasóval, amely azonban tényleg a főzéshez lett kitalálva. Külsőre is kissé másabb lehet, mint az asztali só, lehet nagyobb szemű, durvább is- ezt a különböző cégek, termelők válogatják.
Tengeri só
Az egyik legdrágább sófajta, éppen ezért kell csínján bánni vele. Egyenetlen sópelyhek formájában juthatunk hozzá.
A tengeri sót sós vizekből nyerik ki lepárlás útján. A són kívül különböző ásványi anyagokat is tartalmazhat, éppen emiatt gondolják sokan, hogy ez a legegészségesebb sófajta.
Alkalmazásának legmegfelelőbb időpontja a főzés utolsó szakasza.
Kóser só
Külső jellemzők:
- nagyobb szemek;
- kevésbé finomított, durva;
- külön váló darabok;
A 100%-os tisztaságú kóser só a legsokoldalúbb sófajta a listánkon. Mivel semmilyen ízfokozót vagy más anyagot nem adnak hozzá, ezért nincs is olyan étel, amivel ezek az anyagok reakcióba lépnének és más ízt adnának az elkészített tápláléknak. Akár az előkészítésnél, akár a végső simításoknál nyúlunk hozzá, mindenképpen ízletes lesz a végeredmény, de igazán a húsoknál tehet csodákat. A kóser só nem vonja ki semmiből a nedvességet, így bármilyen, ezzel pácolt hús finom, szaftos maradhat.
Rózsaszín himalája só
Nemrég jött csak be ez a sófajta a köztudatba- vagy ha úgy tetszik, divatba. Számos egészségi- állapot javulást kötnek a nevéhez, és nem véletlenül. Íme, néhány pozitív hatása:
- szabályozza a vércukorszintet és a vérnyomást;
- erősíti a csontszerkezetet;
- jó hatással van az anyagcsere- működésre;
- fenntartja az izomerőt, megelőzi az izomgörcsöket;
- fiatalító hatással rendelkezik.
Tiszta só, melynek ízéről nem is biztos, hogy meg tudnánk állapítani, hogy só- éppen emiatt a lágy íze miatt ajánlatos inkább asztali sóként, azaz a készétel ízesítéséhez alkalmazni, semmint a főzés előtt/alatt. Párolt ételekhez, halakhoz, salátákhoz kiváló.
Kapcsolódó
10 hasznos tipp egyszerű konyhai só felhasználásával