Igazi főszezon kezdődik most a kertben: le- és felszedjük a gyümölcsöket, a zöldségeket; örökzöldeket ki-, tavaszi hagymásokat el, és szobanövényeket átültetünk. Ha azt sem tudjuk, hol álla fejünk, a következő kertészeti kalendárium segíthet!
10+1 apró tipp
1. A krizantémtöveket szárazság idején öntözzük, különben satnyák lesznek a virágok.
2. Amikor az almát, körtét, szilvát szüreteljük, a beteg gyümölcsöket se hagyjuk a fán! Gyűjtsük külön, és lehetőség szerint égessük el.
3. ,,Szedd magad” akcióban érdemes nagyobb mennyiségű almát, körtét beszerezni télire, de csak akkor, ha megfelelő körülmények között tudjuk tárolni a ,,zsákmányt”.
4. Fejezzük be a dézsás terasznövények tápoldatozását, hogy hajtásaik beérjenek, jobban bírják a telet.
5. Örökzöldek ültetése most aktuális, hogy még a tél előtt megerősödjenek az új helyükön.
6. Most vessünk spenótot, így még a tél előtt kikel, megerősödik, és tavasszal korán lehet szedni.
7. A kardvirágot ásóvillával szedjük fel, a föld feletti részt arasznyira vágjuk le.
8. A kaktuszokat már vigyük vissza a lakásba, az éjszakai hidegek ártanak nekik.
9. A cserjés margaréta-, a fukszia- és a muskátlitöveket is jobb védett helyre vinni.
10. A szobanövények öntözését mérsékeljük.
10+1. Jó, ha átültetjük azokat a szobanövényeket, amelyek nyáron kinőtték a cserepeiket.
További feladatok
Ha gyümölcsfákat akarunk ültetni (most írjunk listát a kiválasztott fajtákról, rendeljük meg, vagy e szerint vásároljuk meg jövő hónapban!), készítsük elő számukra az ültetőgödröt.
Vásároljunk szerves trágyát, vagy érett komposztot és terítsük szét a gyepen, hogy az őszi esők a talajba mossák a tápanyagokat.
A tulipán hagymáit 8-10 cm mélyre, 10-12 cm tőtávolságra (a kisebbeket sűrűbben) ültessük. A jácinthagymák gyökérkoronája (az alja) kényes, óvatosan tegyük az ültetőgödörbe, hogy ne sérüljön. A nárcisz nem szereti a frissen trágyázott talajt. Az elültetett hagymákat takarjuk le lombbal, így a kiszáradástól is védjük.
Ültessünk cserépbe néhány petrezselyemgyökeret és snidlinget. A cserepeket a fagyokig hagyjuk a szabadban, aztán vigyük a lakásba a leghűvösebb, de világos helyre. Aztán egész télen szedhetjük a friss zöldet.
Szedjünk bodzabogyót, de ne utak mellett, hanem védett, tiszta helyen. Nyersen nem szabad fogyasztani, mert hányingert, rosszullétet okozhat, de ne féljünk, az ezért felelős glikozid főzés közben teljesen elbomlik. A bodzadzsem vadhúsok mellé kiváló kiegészítő.
Járjunk nyitott szemmel erdőn- mezőn, kezdjünk gyűjtögetni terméseket, bogyókat, tobozokat, makkokat, iszalag- hajtásokat, hogy kéznél legyenek az adventi koszorú díszítéséhez.
A csombor, kapor hajtásait szedjük le. (A kapor gyakran ,,árva keléssel” jelentkezik következő évben. Lehet, hogy nem mindig a legjobb helyen, de legalább lesz friss kapor a kertünkben.)
Görgős alátéttel könnyebb mozgatni a nagyméretű dézsás növényeket.
A csokorba gyűjtött, összekötött, szárításra szánt petrezselyem-, zeller- és lestyánleveleket száraz időben szedjük, árnyékos helyre akasszuk. Amikor már zörgősre száradtak a szárak, morzsoljuk le róluk a levélkéket és tegyük bele jól zárható üvegekbe.
Színes bogyók veszélye: a borbolya, a kecskerágó, a tűztövis, a borostyán, a nadragulya bogyói mérgezőek. Az egyre színesedő őszi kertben ne hagyjuk felügyelet nélkül a kisgyerekeket!
Ha nem csak hasznos, de kellemes környezetté szeretnénk alakítani kertünket, szemezgessünk a következő ötletek közül: 7+1 tipp a kert díszítéséhez