Az otthon akkor igazán otthon, amikor kellemes, kiegyensúlyozott, békés környezettel tudjuk felruházni. Ahhoz, hogy mindezt elérjük, nem szükséges vagyonokat költeni a különböző dísztárgyakra; elég, ha növények sorát szerezzük be. Nem csak otthonunk helyiségei lesznek igazén hangulatosak a zöldellő növényektől, hanem még a levegő is könnyebb, tisztább lesz, feltéve, ha megfelelő légtisztító növényt választunk.
A következőkben a választást megkönnyítve mutatunk be egy pár légtisztító növénykét:
1. Futóka
A szobai futóka a kontyvirágfélék családjába tartozó kúszó szobanövény. Levelei szív alakúak, bőrszerűek, változattól függően sötétzöldek vagy márványos sárga-zöldek. Délkelet-Ázsiából származik, léggyökeres liánnövény, mely a falon futtatva, kaspóból lógatva vagy moharúdra futtatva érvényesül leginkább.
Talán ez az egyik legismertebb szobanövény, mégis, az már kevésbé ismert tény, hogy rengeteg káros vegyületet, többek közt a formaldehidet is képes eltávolítani a levegőből. Annak ellenére, hogy rengeteg jót tesz a környezetünkkel, és annak légterével, nem igényel sok törődést, és gyorsan nő. Kezdő kertészeknek, növénytulajdonosoknak éppen ezért kitűnő választás.
2. Anyósnyelv
Igen elterjedt növény, és tulajdonságai miatt ténylegesen és könnyedén hű marad az elnevezéséhez:
- nem igényel sok törődést;
- ennek ellenére szinte elpusztíthatatlan;
- szárazságtűrő képességgel rendelkezik;
- jól bírja a napfény hiányát.
A legtöbb növényről elmondható, hogy a szén- dioxidot oxigénné alakítja, ezzel biztosítva friss levegőt az emberek számára. Az anyósnyelv mindezt fokozottan és jobban érezhetően teszi, legfőképpen, ha a hálószobánkba helyezzük. Nagy mértékben javítja, kellemessé, könnyedé teszi a szoba levegőjét, így könnyebben, jóízűbben aludhatunk, mint valaha.
3. Aranypálma
Az aranypálma (vagy areca pálma) igen kedvelt szobanövény a pálmák között. Könnyen tartható és nem túl igényes fajta. Előszeretettel használják ezért irodákban, intézményekben is, mert mutatós mégis átlagos igényű.
Szintén szén-dioxid átalakításért felelős, ám számos pozitív légszűrő is légtisztító hatással rendelkezik egyaránt. Az előnyös hatások érvényesülése nagyban függ attól, hogy mekkora a növény, levelei milyen szélesek, és hogy megfelelő helyen van-e elhelyezve.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a szobanövények nem csak kinézetre adnak egy kis pluszt az otthonunkhoz, hanem számos más pozitív hatással is rendelkeznek. Erre irányuló kutatások kimutatták, hogy abban a környezetben, amelyben szobanövényeket is tartottak, lecsökkent a légzőszervi, és asztmás tünetek előfordulása, enyhült a szemirritáció, a fejfájás, és más allergiajellegű tünetek is.
Kapcsolódó
Még több érdekes témáért, ötletekért és tippekért látogass el az Ötletmánia Facebook- oldalára.