Nem csak boltokban lehet hozzájutni ezekhez az izgalmas, játékos dologhoz, a slime, azaz nyálkához. Házilag is könnyedén elkészíthetjük ezeket a nemnewton-i folyadékokat, melyek minden korosztályt lenyűgözhetnek, és remek tanulási lehetőséget biztosítanak a kémia terén.
A következőkben 4 különböző receptet mutatunk be a slime elkészítéséhez, de emellett természetesen magunk is kísérletezhetünk különböző anyag-összetételekkel.
1. Egyszerű slime
Hozzávalók:
- egyszerű iskolai ragasztó (fehér, lásd: lenti kép)
- Borax (nátrium- tetraborát)
- ételszínezék (opcionális)
- víz
- két mély tál.
Elkészítés:
- Az egyik tálban keverjünk össze 30 ml ragasztót, és 1/4 bögre (kb. 50 ml) vizet. Ha színes nyálkát szeretnénk készíteni, adjunk a keverékhez ételfestéket. A keverőpálcával emeljünk ki egy kis adagot, és nézzük meg az állagát.
- Adjunk 1/4 bögre Borax-ot a vizes-ragasztós anyaghoz és keverjük össze lassan.
- Az anyag azonnal megformálódik. Emeljünk ki ismét a keverőpálcával egy adagot, majd hasonlítsuk össze az első lépéshez képest megfigyelt állagát.
- Keverjük, amíg csak tudjuk, majd a kezünkkel gyúrjuk addig, míg már nem ragad annyira kezünkre. Ez egy eléggé maszatolós kísérlet, ám mégis szükséges ahhoz, hogy a két alapanyag megfelelően megkössön.
- Amikor épp nem használjuk, tartsuk a slime-ot egy műanyag tasakban a fagyasztóban, hogy megóvjuk a penésztől és egyéb szennyeződésektől.
Mi is történt pontosan?
A ragasztónak van egy polivinil- acetát nevű összetevője (PVA), amely lényegében folyékony polimer. A Borax összekapcsolja a PVA- molekulákat egymással, így létrejön a nagy, nyúlós polimer. Ez a fajta nyálka merevebbé, iszaposabbá válik, minél többet játszunk vele. Kísérletezzünk bátran más ragasztókkal is, hogy kiderítsük, képződhet-e azokból slime.
2. Szuper- slime
A második típusú slime az a fajta nyálka, melyet a filmekben is lehet látni.
Megjegyzés: Ugyan a slime nem mérgező, mégis, nem árt, ha nem hagyjuk felügyelet nélkül gyermekeinket játék közben; játék után pedig mossuk meg kezünket.
Hozzávalók:
- PVA ragasztó
- Borax
- edények
- ételfesték.
Elkészítés:
- Öntsünk 1/2 bögre PVA ragasztót egy edénybe. Ha színes nyálkát szeretnénk készíteni, keverjünk el benne némi ételfestéket, majd keverjük tovább lassan.
- Adjunk 2 teáskanál Boraxot a keverékhez, és folytassuk a lassú keverést.
- Az előzőekhez hasonlóan emeljünk fel egy keveset a keverékből, és vizsgáljuk meg.
Mikor elkészült, játszhatunk vele- csak ne együk meg! - A slime tovább tart, ha műanyag tasakban, a fagyasztóban tároljuk, máskülönben kiszáradhat, megpenészesedhet.
Mi is történt pontosan?
A PVA egy folyékony polimer, így hosszú molekulaláncokból áll. A Borax hidrogén és oxigénkötéseket hoz létre a PVA molekulák között. Hidrogénkötés akkor jön létre, amikor a pozitív töltésű hidrogénatomok reakcióba lépnek a negatív töltésű oxigénatomokkal. Ezek a hidrogénkötések összekapcsolják a különálló PVA – kötéseket, ezzel slime-ot képezve. Mivel a hidrogénkötések gyengék, elszakadnak, és újraformálódnak, amikor a kezünkben tartjuk vagy egy lapos felületre öntjük.
A következő részben bemutatjuk a másik két elkészítési módot, és az azok közben lejátszódó kémiai folyamatokat is!
Addig is jó szórakozást kívánunk!
Ha tudásszomjunkat a slime nem elégíti ki, fedezzük fel a jégkocka-tartók felhasználásának különféle módjait is! (Katt. a képre)