Legyen szó műanyag vagy szilikon jégkocka- tartókról, ezek a konyhai eszközök könnyen beszerezhetőek, és olcsóak is. Mindemellett, nevével ellentétben nem csak jégkocka készítésére alkalmas; számos más kreatív módja van felhasználásának. Ezek közül mutatunk most be 10 tippet.
Az előző részben (elérhető itt), az édesszájúak kedvére tettünk, míg most olyan konyhai praktikákat mutatunk be, amelyek megkönnyíthetik mindennapjainkat.
1. Fokhagymás/fűszeres vaj
Ha szeretjük az ízesített vajat, és a saját készítésű alapanyagokra esküszünk, ez tökéletes megoldás lehet számunkra. A jégkocka- tartó rekeszei éppen megfelelő méretűek, hogy apró adagokat készítsünk, és könnyedén bele is önthetjük az olvadt vajat. Ráadásul, így könnyebb beletenni a megfelelő mennyiségű fűszereket. Egyszerűen tálalhatjuk, ha szükség van rá, ám különböző receptekben is felhasználhatjuk, sőt, olaj helyett süthetünk is rajta.
Csak öntsük a fűszerezett, olvasztott vajat a rekeszekbe, fagyasszuk le, és egy hűtőtasakban akár hónapokig is elállhat.
2. Paradicsomsűrítmény
Hasonlóan a fűszeres vajhoz, a paradicsompürét is el lehet tartósítani apró kockákban. Nem csak helytakarékosság szempontjából előnyös ez a módszer, az előkészületek és a főzés/sütés ideje is lecsökkenhet, ha alkalmazzuk a módszert
3. Pesto
Paradicsomsűrítmény már tettünk el, ideje egy házi pesto szószt is tartósítani a jövőre. A kész pesto-t felhasználhatjuk levesekhez, mártogatósokhoz, salátaöntetként is funkcionálhat, és még sok egyéb máshoz is. A kis rekeszeknek köszönhetően megfelelő adagokat készíthetünk, így a jövőben könnyebben lehet számolni vele.
4. Fűszer-keverékek
Nem kell más, mint olívaolaj, és tetszőleges fűszerek. Tegyük mindezt a jégkocka- tartó rekeszeibe, majd be a fagyasztóba.
Az olívaolaj megóvja a fűszereket a ,,fagyasztó- égéstől”, amit alapjáraton a fűszer elszenvedne, ha csak ,,bedobnánk” a fagyasztóba. Szintén hely-, és időtakarékos lehet a későbbi konyhai időtöltéseknél.
5. Leves- tartalék
Ha csirke-, marha-, vagy zöldség alaplevet készítünk, az esetleges maradékot eloszthatjuk pár jégkocka- tartóba, és lefagyaszthatjuk. Mikor szükség van rá egy-egy receptnél csak előveszünk egy-két kockát, és már főzhetjük is- nem kell a bolti, adalékanyagokkal és ízfokozókkal teli leveskockákat használnunk.
Címkézzük fel a fagyasztóban a különböző fajtájú kockákat, hogy visszakaphassuk azt az ízt, amit szeretnénk, ne egy kevert levet kapjunk a végén.
6. Bébiétel
A bébiétel nem olyan eget verően drága, ám sok szülő mégis aggódik az összetevők miatt. Ezek a gyümölcspépek könnyedén elkészíthetőek házilag, biztosítva ezzel az anyukákat, hogy semmilyen káros hozzáadott anyag nem került bele az ételbe. Ha a frissen elkészített pépet belehelyezzük a rekeszekbe, az akár hónapokig is elállhat, miközben egyáltalán nem veszít ízéből. A rekeszek tökéletes méretűek a porciózáshoz, így tervezni is tudunk előre vele.
7. Író tartósítás
Ha van otthon maradék írónk, amelynek lejárati határideje közeleg, lefagyaszthatjuk jégkocka- tartókban. Ha felvette a kocka alakot, tegyük hűtőtasakba, így még hónapokig eláll.
Ez a módszer nem csak attól véd meg minket, hogy ki kelljen dobni a szavatossági időhöz közeli termékeket, de mindig lesz kéznél némi író, ha receptjeink megkívánják.
8. Gyógynövényes jégkocka
Képzeljük el, mennyire jól nézne ki a jeges teánk vagy bármilyen más nyári ital, ha adunk hozzá gyógynövényes jégkockákat. Ehető növényekkel nagyon aranyos kockákat lehet készíteni, amelyekkel a kerti partikat vagy egyéb összejöveteleket még színesebbé lehet tenni. Nem csak vízbe, hanem bármilyen folyadékba betehetjük a virágokat, így biztosan nem fogja a jég felvizezni italunkat, miközben olvad.
9. Tojás
Milyen jó, amikor leakciózzák a tojást, és tucatjával tudjuk őket megvenni, igaz? Ha a lejáratát nézzük, nem mindig előnyös a dolog, ám mint sok minden mást, úgy a tojást is le lehet fagyasztani. Tartósíthatunk egész tojást, vagy külön választhatjuk a sárgáját a fehérjétől, a lényeg, hogy egyszerűen elérhető legyen.
Tipp: Várjuk meg amíg kiolvad, ne tegyük be a mikróba, mert akkor megsül és már nem tudjuk úgy használni, ahogy tényleg szeretnénk.
10. Palánta- ,,nevelő”
Ha van otthon egy nem rég nem használt jégkocka- tartónk, vagy éppen túlhasznált, és már nem szívesen tennénk bele semmi ennivalót, használjuk palántázásra.
Fúrjuk ki a rekeszek alsó részét, tegyünk bele földet, majd a magokat, és a többit bízzuk az időre. Akár konyhai fűszernövényeket ültetünk, akár olyanokat, amelyeket a későbbiekben kiültethetünk a kertbe is.
A következő részben elhagyjuk a konyhát, és 5+1 hihetetlen és váratlan jégkocka- tartó felhasználási módot mutatunk be.