KÉK HOLD
A kék hold neve arra utal, hogy ez lesz a hónap második teleholdas estéje. Sajnos valójában nem kék színű, csak különleges elnevezése van. Azonban arra is akad példa, amikor a hold ténylegesen kék: jelezhet például vulkánkitörést valahol, aminek a füstje porrészecskéket lövell a levegőbe, és így szétszóródik az atmoszférában. Ehhez azonban igen nagy „szerencse” kell. A maira ez nem valószínű, hogy vonatkozik, ugyanis sehonnét nem érkezett értesülés esetleges vulkánkitörésről. Ilyen utoljára 1982. december 30-án volt, most azonban a legteljesebb teliholdról lecsúsztunk, ugyanis magyar idő szerint 14 óra 27 perckor volt.
SZUPERHOLD
Szuperholdnak azt nevezzük, amikor a telihold fázisa az ellipszis alakú holdpálya Földhöz legközelebbi pontján következik be, ilyenkor lesz a Hold Földről látható látszólagos mérete a legnagyobb, és a legfényesebb. Évente változó, hogy hányszor fordul elő ez a jelenség. Volt olyan év, hogy ilyen egybeesés egyszer sem fordult elő, de olyan év is akadt, amikor többször is láthattunk ilyet. 2016-ban például 14 földtávoli és 13 földközeli holdállás volt, de ezek közül mindössze csak egy alkalom, november 14-e esett egybe a telihold időpontjával.
TELJES HOLDFOGYATKOZÁS
A teljes holdfogyatkozás során a Hold teljesen a Föld árnyékába kerül. Ilyenkor azonban mégsem sötétedik el teljesen a holdkorong, hanem a fénye narancsvörösre változik amiatt, hogy a földi légkörön szóródó fény halvány derengést teremt a teljes sötétség helyett.
Ha éppen lemaradtunk volna róla, vagy nem tudnánk megnézni, a NASA élőben közvetíti az egészet! A videót itt találjátok.