A Lego márkát mindenki ismeri, aki nem barlangban töltötte az elmúlt néhány évtizedet, hiszen generációk nőttek fel rajta, és játszottak vele, mind a mai napig. Ezek a különböző színű, és alakú kis kockák mára sajnos elég drágák lettek, azonban ha úgy vesszük, hogy a legritkább, bontatlan csomagolású legók akár 1000 dollárt is érhetnek, már nem is tűnik annyira veszélyesnek az a 8-10 ezer forint.
Emlékszem, régen a tesómmal ha karácsony volt, ha húsvét, ha szülinap, mindig legót kértünk. Teljesen odáig voltunk a Star Warsért, a Harry Potterért, a kutatóbázisokért, igazából mindenért, ami fiús legónak számított. Először összeraktuk őket a használati útmutató alapján, játszottunk vele egy kicsit, aztán amikor meguntuk, ment a sárga vödörbe, a többi közé. Később a sima legót felváltotta a Technik legó, ami már kicsit mérnöki precizitásúbb lett, és nagyobb odafigyelést igényel a kisebbeknek is való sima legókhoz képest. Múltkor kissé illuminált állapotban megtárgyaltuk, hogy milyen jó kis darabok voltak régen, és mennyit játszottunk velük, úgyhogy most a nosztalgiától felfűtötten összegyűjtöttem a legritkább legó szetteket, amik manapság léteznek.
1. Legritkább legók – Millenium Falcon
A 2007-ben kiadott Ultimate Collector’s Millennium Falcon ritka, hiszen ez az egyik legdrágább Lego készlet (499,99 dollár) és a második legnagyobb (5195 darab). A Lego 2009-ben fejezte be a gyártást, és 2010 júliusában fogyott e teljesen a készlet. Most már 4000 dollárt kell fizetnie egy gyűjtőnek, hogy megkaphassa.
2. Legritkább legók – Taj Mahal
Az Ultimate Collector’s Millennium Falconhoz hasonlóan ehhez a gyönyörű Taj Mahal modellhez is nehéz hozzájutni, hiszen annak idején, amikor a Lego 2008-ban kiadta, 299,99 dollárt kért a szettért. A Taj Mahal büszkélkedhet a legtöbb kockával is, hiszen a doboz 5922 darabot tartalmaz, így végül is egy darab, csak 5 centbe került, ami azért nem rossz biznisz. A Lego 2011-ben abbahagyta a gyártást, most pedig már 2000 dollárért lehet hozzájutni egy ilyen dobozhoz.
3. Legritkább legók – Shinkai 6500 tengeralattjáró
Ezt a fajta legót csak 2010-ben gyártották, és csupán 10 ezer példány készült belőle, ezek mindegyikét Japánban adták el. Ami a különlegessége, hogy a Cuuso-projekt ezzel indult világhódító útjára, amit most már Lego Ideas néven ismerhetünk. Az ára 800 és 1000 dollár között mozog.
4. Legritkább legók – Az első szett
Kétségkívül ez a legritkább szett a világon, hiszen ezzel indult a Lego, a világhódító útjára, 1949-ben. Az első készletet Koppenhágában gyártották, és csak helyileg, Dániában értékesítették. Ezek alig hasonlítottak a mai darabokra, belsejük teljesen üreges volt. Az ára nem ismert.
5. Legritkább legók – Főtér – Castle Scene
Ez a kicsit modern-középkori hibrid készlet 1980-ból való. Kétségkívül nem a Lego történelem legszebb darabja, de az ára így is 1200 dollár körül mozog.
6. Legritkább legók – Rendőrkapitányság
A mostani lego-mániás gyerekek nem is tudják, milyen szerencsések! Régen például, ahogy látható ezen az 1976-os készleten is, a figuráknak se mozgatható végtagjaik, se arcuk nem volt. Egészen 1978-ig kellett várni, amíg elterjedtek a manapság is divatos figurák.
8. Legritkább legók – Rendőrségi egység
Ez a furcsa darab az 1998-as VB-re készült, ahol a rendőrség épp letartóztat egy kicsit túlfűtött rajongót. Viccet félretéve, tényleg nem tudom, mit akartak vele a készítők.
9. Legritkább legók – Aquashark Dart
Na, ez a darab nekem is megvolt! Talán 600 forintot fizettem érte annak idején, de ha tudtam volna, mennyit ér 20 év múlva, lehet, hogy kettőt veszek belőle. Egyébként 1998-as készlet, úgyhogy tényleg 20 éve volt már…
10. Legritkább legók – Űrállomás, holdjáró
Az ördög a részletekben rejlik, ha jól megnézitek, 1999-ben az űrkutató még tudott lélegezni a holdon. Erről a figuráról is vannak halvány emlékeim, talán karácsonyra kaptam.
Az árak természetesen a bontatlan csomagolásra vonatkoznak. Egyébként ha van kedvetek online rendelni, vagy csak nézelődni, ezen a weboldalon rengeteg legót találhattok!
Nektek volt kedvenc legótok gyerekkorotokban?