Építési hulladék mindenhol keletkezik, elég csak végigmenni az utcánkon és biztosan találunk olyan helyet, ahol a járda melletti konténerben, vagy rosszabb esetben a füvön hever. Az elszállítása elég drága mulatság, így a legjobb, ha elővesszük a kreatív énünket és újrahasznosítjuk őket. Ehhez adunk néhány tippet!
Építési hulladék újrahasznosítása – Bontott tégla
A bontott tégla rendkívül sokrétű módon felhasználható. Lehet az udvarunk burkolata, kocsibeálló, vagy földszinti terasz alja, de akár egy pince aljzatát is kirakhatjuk vele, mindenképpen mutatós.
Ha pihenősarok burkolataként akarjuk felhasználni, arra is ideális. Lerakhatjuk rá használt fotelünket, kanapénkat, a dohányzóasztalt, és máris van egy otthonos pihenősarkunk!
Lehet akár egy szellőző térelválasztó is, ami rusztikus hangulatot varázsol a terasznak.
Persze a bontott tégla legjobban kinti kemenceként érzi jól magát, amiben finom pizzákat süthetünk a nyári kerti partikhoz!
Egy vaskerítés tartóoszlopaként is gyönyörűen mutat, igazi vidékies hangulatot ad a bejárónknak.
Nem kell feltétlenül több tízezret kiadnod egy grillsütőért, sokkal mutatósabb, ha egy fél délután alatt összeraksz magadnak egyet. Az sem utolsó szempont, hogy villoghatsz vele a haveroknak!
Ha van kéznél néhány betonjárólap is, akkor egy igazi kinti tűzrakóhelyet tudsz magadnak készíteni. Mi otthon járólap nélkül csináltuk, egy kisebb gödröt ástunk, és elsüllyesztettük a téglákat is, a tűzrakóhellyel együtt.
Ha fűszerkertet építünk, a köré épített téglafal igencsak jó szolgálatot tehet, ugyanis magába szívja a napközben magába szívja a meleget, amit aztán éjjel kiengedve magából ideális mikroklímát biztosít a fűszernövények számára.
Ha az ágyásunk aljába téglatörmeléket szórunk, könnyedén megakadályozhatjuk a víz pangását. A finomra őrölt téglazúzalékkal egyébként a cserepes szobanövények alját is bátran megszórhatjuk.
Építési hulladék újrahasznosítása – Ablakok, ablakkeretek
Üvegből a legkézenfekvőbb egy mutatós üvegházat barkácsolni…
…vagy inkább egy mini növényházikót!
A palántázóágyás legideálisabb helye a déli fal mellet van. Ha az oldalát feketére festjük, akkor még több napsugarat tud elnyelni.
Az ügyesebb barkácsolók összedobhatnak egy kerti pihenőt, vagy játszóházat. Amennyiben játszóház épülne a gyerekeknek, be lehet vonni fóliával a balesetmegelőzés miatt. Ez csupán pár száz forintos tétel, ez pedig megér annyit, hogy a gyerekeink biztonságban játszhassanak.
Terepasztalt, vagy sima üveges asztallapot is készíthetünk belőle!
A régi, faszegélyes ablakokat rusztikus fotókeretként is felhasználhatjuk.
Egy „riszájküld” hokedlivel megtoldott vitrinbe beletehetjük az összes féltve őrzött tárgyunkat, és igazán jól mutat!
Építési hulladék újrahasznosítása – Ajtók
A régi használt ajtódból lehet például egy igazán kreatív fali üzenőtábla…
… vagy egy rusztikus asztallap!
Ha éppen híján vagyunk fejtámlának, az ágyunk dizájnjába is könnyedén beilleszthetjük.
És hogyan lehet ötvözni az ajtót és a tükröt? Úgy, hogy álló tükröt, vagy fésülködőasztalt barkácsolunk belőle!
Nincs hol tartani a kerti szerszámokat? Ajtó!
Építési hulladék újrahasznosítása – Ereszcsatornák
Az ereszeket használhatjuk ágyásként, amiben epret, vagy koktélparadicsomot termeszhetünk. Ha lefestjük a bádoglemezt, könnyen hozzáilleszthetjük házunk hangulatához.
Építési hulladék újrahasznosítása – Csempe
A csempékkel vigyázni kell, ugyanis hamar áteshetünk a ló túloldalára, ha mindenféle színű és formájú csempét ragasztunk egymás mellé, a végeredmény könnyen giccsbe fulladhat.
Kerti asztalokhoz is használhatunk csempemozaikot, azonban ügyeljünk arra, hogy fagyálló fugázót, és ragasztót használjunk.
Forrás: 365zöldötlet
Ti készítettetek már valamit használt, bontott anyagokból?