Az egészséges étkezés bizonyítottan segít a megfelelő életmód fenntartásában és számos pozitív tulajdonságot hordoz magában. Ilyen például a szív-, és érrendszeri megbetegedések visszaszorítása, és a fitt, ellenálló fizikum megalapozása.
Az egészséges étkezés- tippek és trükkök ötödik és egyben utolsó részében (negyedik rész itt) újabb 5 tanácsot mutatunk be:
1. Pattogatott kukorica chips helyett
Meglepő lehet, de a kukorica teljes kiőrlésű növény, amely tápanyagokban és rostokban gazdag.
100 gramm pattogatott kukorica 387 kalóriát és 15 gramm rostot tartalmaz, míg ugyanennyi mennyiségű chipsben 547 kalória és csak 4 gramm rost található.
A teljes kiőrlésű táplálékok fogyasztása számos egészségügyi előnnyel köthető össze, többek közt a szívbetegségek és gyulladásos megbetegedések kialakulásának esélyeit csökkenti.
2. Használjunk egészséges olajokat
Sajnos a teljesen feldolgozott, magokból és zöldségekből készülő olajok mindennapossá váltak a háztartásban, ilyen például a szójabab-, napraforgó-, és repceolaj. Ezen olajokban rengeteg omega-6 zsírsav található, ám omega-3 zsírsav kevésbé.
Az omega-3-hoz képest aránytalan mennyiségben fellelhető omega-6 zsírsav olyan krónikus betegségekhez vezethet, mint a szívelégtelenség, rák, csontritkulás és autoimmun betegségek.
Cseréljük ezeket az olajokat egészségesebb verziókra, mint az extra- szűz olívaolaj, az avokádó- vagy kókuszolaj.
Az extra szűz olívaolaj nem csak belsőnknek, de külsőnknek is jót tehet, sminklemosó formájában:
3. Kisebb tányérok
Bizonyított tény, hogy étkészletünk méretei nagyban befolyásolhatják a bevitt táplálék mennyiségét.
Ahogy a fenti képen is látható, ha nagy tányérból eszünk, az adag kisebbnek tűnhet, ezzel szemben egy kisebb tányérban soknak látszik. Akár 30%-kal több kalóriát vihetünk be egy-egy étkezés során, ha az előbbi méreteket választjuk.
Ráadásul, ha nem tűnik fel ez a plusz mennyiség, a következő étkezésnél sem törekedünk tudatosan arra, hogy kevesebbet vigyünk be szervezetünkbe.
Kisebb tányérokból, tálakból fogyasztva ,,becsaphatjuk” agyunkat, a mennyiséggel, ezzel megakadályozva, hogy túlegyük magunkat.
4. A salátaöntetet külön kérjük
Eljutni arra a pontra, hogy egy étteremben salátát rendeljünk, nagy eredmény lehet a legtöbb ember számára.
Ám az erőfeszítést nem szabad itt abbahagynunk. Bizonyos salátákhoz olyan öntetek járnak, amelyekkel a zöldségkeverék sokkal magasabb kalóriatartalmúvá válik, mint bármely más étel az étlapon.
Hogy ezt kiküszöbölhessük, kérjük az öntetet külön- ezzel a módszerrel ellenőrizhetjük az adagot, így kevesebb kalóriát viszünk be szervezetünkbe, mintha már eleve ,,nyakon öntve” kapjuk a salátát.
5. Feketekávé
A kávé- amely a legnépszerűbb italnak számít a világon-, nagyon egészséges. A kávé az antioxidánsok fő forrása, és számos előnnyel járhat, mint például a cukorbetegség, a mentális hanyatlás és a májbetegségek megelőzése.
Ám a legtöbb kereskedelmi változatban fellelhetőek olyan hozzáadott anyagok, mint a cukrok, a szirup, tejszínhab, édesítőszerek, és a tej. A legtöbb ilyen ital lényegében poharas sütemény.
Ezen kávéfajták fogyasztása nagy mértékben csökkenti a kávé előnyeit, ráadásul felesleges kalóriákat és cukrot tartalmaz.
A megoldás: fogyasszuk feketén a kávét minimális mennyiségű tejjel, vagy tejszínnel, és próbáljuk elkerülni az édesítőszerek használatát.
Ezzel nem csak az egészségünket óvhatjuk meg, de új ízvilágokat is megismerhetünk, ugyanis minden kávénak más, különleges íze van, ám az édesítőszerek elnyomják ezeket az ízeket, így megfosztjuk magunkat a kávézás élvezeteitől.
Étkezésünk teljes, hirtelen átalakítása egyszerű recept a katasztrófához. Próbáljuk lassanként, egy-egy újabb változtatást bevezetve javítani étrendünkön- ebben nagy segítséget nyújthat eme cikksorozatunk.
Egyes tippek segíthetnek az adagok méreteinek helyes megállapításában, míg mások új tápanyagokkal ismertet meg, hogy segítsen bennünket az új életmód megszokásához.
Ez a 25 tipp nagy hatással lehet az egész étkezésünkre, fenntarthatóbbá és egészségesebbé téve azt anélkül, hogy drasztikus változásokat, megoldásokat kelljen alkalmaznunk.