google.com, pub-6215625291739348, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Az illem és az etikett fogalma sokkal tágabb, mint azt elsőre gondolnánk. Ha ezeket a szavakat halljuk, joggal jut eszünkbe a letűnt korok kimértsége, az előkelő királyi bálok karót nyelt stílusai és miegymás. Azonban e két fogalom időtlen, hiszen ahogy változnak a szokások, a technikák, úgy igazodnak bizonyos dolgokhoz is ezek a szabályok. A mit szabad és mit nem témakör a XXI. században, ezen belül pedig az internet és a mobiltelefonok világában is helyet kap.
Összeállításunkban megmutatjuk ezeket a modern szabályokat.
Mobiltelefon
- Akár valamilyen kulturális programon, akár egy egyszerű vacsorán veszünk részt, illik lenémítani telefonunkat. Ezzel nem csak azt kerüljük el, hogy másokat megzavarjunk, de mi is megússzuk a megvető pillantásokat.
- Baráti társaságban- a mai világban- nem gond, ha alkalomadtán rápillantunk a kijelzőre. Próbáljuk nem túlzásba vinni a ,,pillantgatást”, ugyanis az azt az érzetet kelti, hogy unjuk a társaságot. Ha fontos telefonhívást kell intéznünk, vonuljunk félre, hogy ne zavarjunk és ne is sértsünk meg senkit.
- Ha ismeretlen számról tárcsázunk, függetlenül attól, hogy barátot, vagy egy idegent hívunk, mindig a teljes nevünkön mutatkozzunk be. Amellett, hogy ez egy komoly, érett ember benyomását kelti, a hívott fél dolgát is megkönnyíthetjük vele.
- Ha kimenő híváskor az ötödik csengés után sem kapunk választ, ne legyünk erőszakosak: tegyük le a telefont.
- Ha megszakad a hívás, a hívó félnek kell újratárcsáznia.
- A fontos eseményeket, híreket ne SMS-ben közöljük. Hívjuk fel az illetőt, akivel megosztjuk a dolgokat, de persze, a legjobb a személyes beszélgetés. 🙂
google.com, pub-6215625291739348, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Netikett
- A kaja fotózás története régre nyúlik vissza, azonban ma már inkább a vicckategóriába tartoznak az effajta képek. Három kivétel azonban mégis akad, amelyek nem a poént támasztják alá:
1. Saját készítésű, feljavított vagy magunktól kitalált recepttel készült ételről van szó.
2. Az ételhez érdekes sztori tartozik. (Érdemes a történetet hozzácsatolni a képhez.)
3. Nagyon különleges, ,,egyszer egy életben” típusú ételt és/vagy tálalást örökítünk meg. - Ha olyan embert jelölünk ismerősnek, aki nem feltétlenül tartozik a szűk ismerősi körünkbe, érdemes egy rövid üzenetet írni magunkról, amely tartalmazza a ,,ki vagyok én?”, és ,,honnan ismerjük egymást?” kérdésekre megfelelő válaszokat.
- Mások üzenőfalára semmilyen személyes bejegyzést ne tegyünk ki. Ha mégis van valami, amit meg kell beszélnünk valakivel, használjuk az üzenetfunkciót és ne a kommentszekciót.
- Ugyanígy, nem illik megjelölni barátokat olyan fotókon, amik rosszul sikerültek. (A poén kedvéért egyszer- kétszer belefér, de szigorúan csak akkor, ha az érintett is rábólint.)
- Az internetes írott világban a CAPS LOCK felér a szóbeli ordibálással. Ha kiemelnénk valamit, bekapcsolhatjuk PÁR SZÓ EREJÉIG, de folyamatosan nagy betűkkel írni nem kifizetődő.
- Fénykép feltöltésnél 3-5 fotónál többet ne tegyünk fel.
A következő részben általános illemszabályokat mutatunk be.
Kapcsolódó:
Billentyűkombinációk a mindennapi géphasználathoz
Még több érdekes témáért, ötletekért és tippekért látogass el az Ötletmánia Facebook- oldalára.
google.com, pub-6215625291739348, DIRECT, f08c47fec0942fa0
#2020
#etikett
#illem
#illemtan
#közösségi média
#média
#médium
#mobil
#mobiltelefon
#netikett
#ötlet
#ötletek
#ötletmánia
#otthon
#szabály
#szabályok
#tipp
#tippek