Az írni- olvasni még nem tudó, kis elsősök is könnyedén ,,olvashatják” a bonyolultnak tűnő órarend sorait, ha ezek a figurák segítenek nekik felismerni a tantárgyakat. Néhány nap elteltével pedig már magabiztosan, örömmel jelentik ki: ,,Nézd, már egyedül is be tudom pakolni a táskám!”
Ez az órarend csodákra képes!
Alapanyagok:
- 30×40 cm-es falap (írószerboltban beszerezhető);
- halványsárga akrilfesték;
- színes, alkoholos filcek;
- kb. 10 méter kenderzsinór;
- drót (0,8 – 1,2 mm-es).
Egyéb kellékek:
- apró tárgyak a tantárgyak jelöléséhez;
- ragasztószalag;
- ecset;
- ceruza;
- fogó.
Az elkészítés menete:
1. A tábla
Fessük le a falapot, majd száradás után vonalazzuk meg a beosztást a táblán az alábbiak szerint: vízszintesen mérjünk egyszer 2,5 cm-t, majd ötször 7,5 cm-t, függőlegesen mérjünk egyszer 5 cm-t, majd 3 cm-t és ötször 4,5 cm-t.
Írjuk fel, hogy: ,,Órarend”, és a hét napjait is. (Kereshetünk a számítógépen egy nekünk tetsző betűtípust, és akár ki is nyomtathatjuk a hét napjait, a tantárgyakat és az órarend feliratot- ezeket indigóval másolhatjuk a táblára, majd kiemelhetjük lakk- illetve alkoholos filccel-, de az alapot is ugyanígy megszerkeszthetjük digitálisan, vagy egy írószer-boltban kapható, nagy méretű órarendet is beszerezhetünk.)
Végül ragasszunk duplán kenderzsinórt az osztóvonalakra és a tábla szélére.
2. A tantárgyak felragasztása
Gyűjtsünk a tantárgyat jelképező, otthon is fellelhető apróságokat, például használt festékes tubust a rajz, műanyag állatkát a környezetismeret ,,megszemélyesítéséhez”. A violinkulcsot hajlítsuk meg drótból. Egy narancssárgára festett fagolyóra fekete lakkfilccel húzhatjuk meg a kosárlabda vonalait. Olvasókönyvnek vágjunk 4-5 cm széles újságpapírcsíkokat, rétegezzük ezeket egymásra, varrjuk végig középen hosszában, majd vágjuk fel a csíkot keresztben ,,könyvecskékre”.
Nem szükséges ragaszkodnunk a 3D-s kivitelezéshez, a tantárgyakat akár le is rajzolhatjuk, ez rajtunk és az időbeosztásunkon múlik.
Mutatunk egy másik, ,,mindenes” táblát is, melyhez a következő alapanyagok szükségesek:
- 40 x 60 cm-es parafatábla;
- 3 különböző méretű, üres konzervdoboz;
- 2 db szemes csavar akasztónak;
- ferdepánt- darabok háromféle színben;
- akrilfestékek;
- drót a rögzítéshez;
- 3 db fa ruhacsipesz
Egyéb kellékek:
- univerzális erős ragasztó;
- maszkolószalag/dekortapasz;
- ecset;
- olló;
- ceruza, vonalzó;
- kombinált fogó;
- kalapács;
- szög.
1. Fessük le a tábla keretét és egyik felét világoszöldre, a másik felét és a konzervdobozokat egy árnyalattal még világosabbra.
2. Rajzoljunk fel 5 x 5 cm-es négyzethálót a világos részre. Fessük ki a négyzeteket különféle színűekre: ennek legegyszerűbb módja, ha először maszkolószalaggal kitakarunk minden második oszlopot és sort. Száradás után maszkoljuk körbe a maradék négyzeteket is, és fessük ki azokat.
3. A dobozokat mintázzuk pöttyösre, csíkosra, majd ragasszunk ferdepántot az éles szélükre.
4. A dobozok oldalát és a táblát a megfelelő helyen, egymás alatt két ponton lyukasszuk át, és drótozzuk fel a dobozokat a helyükre. Ragasszuk fel az előzőleg színesre festett csipeszeket is.
5. Végül csavarjuk be az akasztókat a tábla felső keretébe.
További iskolakezdési tippeket itt és itt találhatunk. Kövesse Facebook oldalunkat további érdekes tippekért!
Kellemes időtöltést és jó tanulást kívánunk a gyermekeknek!