Ha csak időszakosan, vagy esetleg életmódszerűen foglalkozunk fogyókúrás tippekkel, előfordulhat, hogy olyan állításokkal is összefuthatunk tévhitek formájában, amelyek többet árthatnak, mint használnak diétánknak, szervezetünknek, testünknek.
A fogyókúrás tévhitek második részében (első rész itt) lerántjuk a leplet néhány ilyen tévhitről.
A magas fehérjetartalmú étrend
Egy régebbi kutatás alapján szűrték le azt a megállapítást, miszerint a magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása hosszú távon árt a vesének, mivel azok megnövelik a vesék által átszűrt vérmennyiséget. Habár ez részben igaz, tényleg megnöveli ezt az úgynevezett GFR- számot, de a vesék számára ez nem jelent akadályt- hiszen ez a dolguk. Egyetlen esetben kell igazán odafigyelnünk a fehérjebevitelre, és ez nem más, mint a vesebetegség fennállása. Ilyenkor érdemes odafigyelnünk arra, hogy mérsékeljük a fehérjebevitelt, de egy egészséges vese számára nem jelenthet problémát a feldolgozása.
A fehérjék hozzájárulnak a teltségérzethez, ráadásul kiemelkedően fontos a csontok, izmok, kötőszövetek egészségének fenntartására is, ahogy a testünkben lévő különböző enzimekre, hormonokra, is jó hatással van.
Az alacsony zsírtartalom veszélyei
Ahogy az első részben is írtuk, sokak számára a zsír egyet jelent a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának magas kockázatával. Azonban a zsír bizonyos formákban szükséges a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez.
Sokan igyekeznek minél jobban kiiktatni a zsírokat az étrendjükből; ehhez pedig nem máshoz fordulnak, mint a zsírszegény, vagy alacsony zsírtartalmú ételeknek kikiáltott bolti termékekhez. Azonban, érdemes tudni, hogy a zsír is hozzájárul az különböző termékek ízéhez, állagához, így, amennyiben kivonják az ételekből ezt a hozzávalót, helyettesíteni kell valamivel.
És mivel is helyettesítik a gyártók a zsírt?
Töméntelen cukorral és más, kicsit sem természetes anyaggal, ízfokozóval, tartósítószerekkel. Éppen ezért, sokszor a zsírszegény termékek még többet ártanak a szervezetünknek, mint amennyit használnak. Igyekezzünk minél jobban kerülni az effajta termékeket!
A változatos étrend rossz
Fogyókúrás tippeknél sokszor elhangzik a kiegyensúlyozottság mind az étrend szintjén, mind testmozgás esetében. Étkezéskor oda kell figyelnünk, hogy minden olyan tápanyagot be tudjunk vinni, amelyre a szervezetnek szüksége van. Éppen ezért fontos a változatos étrend.
Azonban, a jelenlegi fogyókúrás tippek többsége arról szól, hogy bizonyos ételcsoportokat ki kell hagynunk az étrendünkből, pl. a tejtermékek, glutén, szénhidrát, stb. Amennyiben nem a különböző intoleranciák miatt áll fenn a lehetőség, hogy bizonyos ételek kihagyjunk, mindenképpen igyekezzünk a lehető legváltozatosabban étkezni, ugyanis a szervezetnek éppúgy szüksége van a különböző fehérjékre, mint a gabonára, a szénhidrátra, a zsírokra és más tápanyagokra. Ne iktassunk ki az étrendből egész ételcsoportokat, ha van rá módunk!