Szívószál szinte minden háztartásban található; mindenki ivott már üdítőt ezzel élete során. Ám sokak számára itt be is fejeződik a történet. Ez a ,,szerkezet” így rá is szolgált az egyszer használatos műanyag elnevezésre. Pedig mennyi minden másra is lehetne segítségünkre, miután elfogyasztottuk vele italunkat!
Csakúgy, mint PET-palackokat (további információ itt), szívószálakat is újrahasznosíthatunk bolygónk ,,gyógyulásához”.
Hajrá!
1. Karkötő, nyaklánc
Többféle módja van annak, hogy szívószálból karkötőt, nyakláncot készítsünk. Az alábbiakban négy különböző technikát mutatunk be:
1.1. Egyszerű fűzés
Hozzávalók:
- színes szívószálak
- olló
- madzag, gumis szalag
Egyszerű, gyors, és nem igényel sok előkészületet.
Fogjuk a szívószálakat, és vágjuk kis darabokra- szabadon variálható a méret; lehetnek gyöngyszerűen aprók, de akár- ahogy a fenti képen is látható,- 2-3 vagy több cm hosszú is. Célszerű egyenesen egy pohárba aprítani a rudat, hogy ne repkedjenek annyira szét a lakásban a ,,morzsák”.
A madzagból megfelelő méretet vágunk (csuklóhoz, nyakhoz viszonyított méret).
Ha mindezekkel készen vagyunk, jöhetnek a gyerekek, és el is kezdhetik készíteni saját, egyedi ékszerüket.
Végül, egy egyszerű boggal (vagy masnizással) összekötjük.
A felnőttesebb nyakékre vágyók számára a következőt javasoljuk:
Hasonlóképp, mint az előzőekben, itt is fel kell darabolnunk a szívószálakat, viszont széltében fűzzük fel a zsinórra a részeket. Hogy még esztétikusabb külsőt kapjon, lefújhatjuk, lefesthetjük arany spray-vel, festékkel. Ha jól dolgoztunk, alig lehet majd észrevenni, hogy ,,csak” szívószálból készült.
1.2. Hegyezés
Ehhez a tipphez mindössze a főszereplő szívószálra és egy hegyezőre lesz szükség. Nem kell sokat gondolkodni azon, mi a következő lépés: óvatosan elkezdjük hegyezni a szívószálat, addig, ameddig egy megfelelő méretű spirálkát nem kapunk.
Az egyik legjobb dolog ebben a technikában, hogy nem kell hozzá sem madzag, sem másfajta kapocs, mivel önmagával rögzíthető az ékszer. Csak annyi a teendő, hogy megfogjuk a két végét, és egymásba csavarozzuk. Nem kell aggódnunk amiatt sem, hogy esetleg túl kicsi lett az átmérője, hiszen így, szétvágva, a szívószál megnyúlik- persze, azért nem árt, ha figyelünk a méretekre.
A metódushoz vizuális segítséget ide kattintva találhatunk.
1.3. Hőkezelés
Amire szükségünk lesz:
- szívószál;
- sütőpapír;
- vasaló;
- olló;
- lyukasztó;
- szalag.
Válasszunk ki magunknak minimum 4-5 darab tetszőleges színű szívószálat. Minél több szívószállal dolgozunk, annál vastagabb karkötőt kapunk. Rakjuk szorosan egymás mellé a szálakat a sütőpapíron, majd a papír másik felét hajtsuk rá a műanyagra. A vasalót állítsuk be a legmagasabb hőfokra és húzzuk végig párszor, addig, amíg kilapulnak és összeragadnak a szálak. Egyengessük ki a már félig kész karkötőnk széleit ollóval, és lyukasszunk 2-2 lyukat a két végére- ezekbe fogjuk befűzni a szalagot, amivel majd karunkra, nyakunkra rögzíthetjük ékszerünket. Kössünk bogot vagy masnit, és már kész is.
1.4. Gyertyával égetés
Ez egy kicsit komplikáltabb módszer, de a végeredmény megéri a nehézségeket. Tartsuk egy gyertya fölé a szívószálat állítva, és várjuk meg, amíg megolvad annyira, hogy egy kis kavicsra hasonlít a formája; mártsuk vízbe, hogy lehűljön, majd vágjuk le az olvadt darabot. Ezt ismételjük meg tetszőleges színekkel, ameddig megfelelő mennyiségű ,,kavicsdarabot” nem készítettünk. [videó itt]Ha minden jól ment, az olvadt szívószál-darabok közepén maradt egy lyuk. Ezen keresztül fűzzük be a madzagot. Ha gumis zsineggel dolgozunk, nem csak karkötőt, nyakláncot készíthetünk- felhasználhatjuk akár hajguminak is az elkészült mesterművet.
A következő tematikus cikkben még több szívószál- újrahasznosítási ötletet mutatunk. Addig is, kellemes időtöltést az ékszer-készítéshez!